top of page

EUROKOMMUNALE

EUROKOMMUNALE je sdružení Evropských společenství, který byl zahájen v roce 2005.

V roce 60. výročí konce druhé světové války se poprvé starostové míst Karpacz, Seckach Reichenbach uskutečnili jejich první evropské přátelské setkání v Reichenbachu / Horní Lužice.

 

Kromě Okrouhlé do tohoto sdružení EUROKOMMUNALE patří tyto obce a místa:

logo_fa.jpg
Reichenbach.jpg

Město Reichenbach/Oberlausitz

okres Görlitz, SRN
www.reichenbach-ol.de

Hostitelské město spolu s městem Karpacz EUROKOMMUNALE 2005

Seckach.jpg

Obec Seckach
země Badensko-Würrtemberg, SRN
www.seckach.de

Hostitelské město EUROKOMMUNALE 2008

Karpacz.jpg

Město Karpacz
Polská Republika
www.karpacz.pl

Hostitelské město spolu s městem Karpacz EUROKOMMUNALE 2005

Gazzada_Schianno.jpg

Gemeinde Gazzada Schianno
Italien
www.comune.gazzada-schianno.va.it

Hostitelské město EUROKOMMUNALE 2007

Znak-obce-Okrouhla.png

Obec Okrouhlá
Česká republika
www.ouokrouhla.cz

Hostitelská obec spolu s obcí Skalice u České Lípy EUROKOMMUNALE 2011

Buttenheim.jpg

Markt Buttenheim
Bavorsko, SRN
www.buttenheim.de

Hostitelské město EUROKOMMUNALE 2009

Skalice.JPG

Obec Skalice u České Lípy
Česká Republika
www.skaliceuceskelipy.cz

Hostitelská obec spolu s obcí Okrouhlá EUROKOMMUNALE 2011

svor.jpg

Obec Svor
Česká republika
www.obecsvor.cz

Akce v rámci programu Eurokommunale

Akce
eu-plakat2011.jpg

EUROKOMMUNALE 2011
„PO STOPÁCH TRADIČNÍCH ŘEMESEL, SETKÁNÍ OKROUHLÁ - REICHENBACH“

V obci Okrouhlá proběhlo v září 2011 přeshraniční setkání obcí Euroregionu Nisa, pod názvem „Eurokommunale 2011“, cílem setkání bylo rozvíjet vzájemné poznání a přeshraniční spolupráci v oblasti samospráv a občanských iniciativ. Projekt se jmenuje „Po stopách tradičních řemesel, setkání Okrouhlá - Reichenbach“. Hlavní téma je historie a budoucnost tradičních řemesel v česko – saském příhraničí.

Jedná se o další rozvíjení partnerské spolupráce obou obcí. Setkání tentokrát proběhlo na české straně a bylo čtyřdenní. Zúčastnili se ho také partneři z polské části ERN. Představitelé obce Okrouhlá a města Reichenbach se již několik let snaží rozvíjet přeshraniční spolupráci a vytvářet společné rozvojové projekty.

Téma zachování tradičních řemesel je aktuální problém na obou stranách hranice, který výrazně ovlivňuje kvalitu života ve venkovských oblastech. Cílem projektu je napomoci udržení a oživení tradičních řemesel v česko - saském příhraničí a rozvoji marketingu těchto řemesel. Sklářství se v posledních letech potýká s nemalými problémy, hlavní myšlenky proto vycházely ze snahy více prezentovat toto odvětví a zahraničním hostům ukázat, jak místní skláři pokračují v dlouholeté tradici předků.

Letošní setkání pořádaly obce Okrouhlá a Skalice u České Lípy a několikadenní program se zaměřil na sklářskou tradici v regionu Novoborska. Pro zahraniční hosty připravily výlety po Novém Boru a okolí, návštěvu sklářského podniku Crystalex, Panské skály v Kamenickém Šenově, Baziliku v Jablonném v Podještědí a zámek v Zákupech.

Během sobotního odpoledne účastníky setkání čekalo seznámení se sklářskými technikami ve sklárně Ajeto Lindava, kde si sami vyzkoušeli tradiční postupy při výrobě skleněných předmětů a jejich dekorování. Cílem bylo ukázat účastníkům, že se jedná o mistrnou rukodělnou práci.

Vrcholným bodem programu byla sobotní hasičská fontána, neboť i ta patří do historie Novoborska. Před více než dvaceti lety ji vymysleli dobrovolní hasiči z Nového Oldřichova. V podání více než padesáti hasičských sborů se tato velkolepá akce stala rekordem, který je zapsán v české knize rekordů. Projekt spolupráce občanských iniciativ: „Po stopách tradičních řemesel, setkání Okrouhlá - Reichenbach“ je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj Cíl 3 prostřednictvím Euroregionu Nisa.

EUROKOMMUNALE 2010

EUROKOMMUNALE 2009

EUROKOMMUNALE 2008

EUROKOMMUNALE 2007

EUROKOMMUNALE 2005

bottom of page